Burada Hayat Şahane Sizide Bekleriz - Ankara Golfkent

Teknik Rapor

ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANLIĞI

İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜNE

TEKNİK RAPOR

İMARIN 63912 ADA 1 SAYILI PARSELİNDE YAPILMIŞ OLAN A, B,C,D,E,F,G,H,I,J,K,L,M,N,O VE P BLOKLARA İLİŞKİN OLARAK RUHSATSIZ İMALAT YAPILMASI NEDENİ İLE 3194 SAYILI İMAR KANUNUNUN 32. VE 42. MADDE İŞLEMLERİ TESİS EDİLMİŞ, BELEDİYE ENCÜMENİNİN VERDİĞİ İDARİ PARA CEZASI ÖDENMİŞ VE İMAR DURUMUNA AYKIRI OLARAK İMAL EDİLEN A BLOK İSE MAHALLİNDE YIKILMIŞTIR.

RUHSATSIZ YAPILAN TÜM BLOKLARDAN TS na UYGUN OLARAK KAROT NUMUNELERİ ALINMIŞ, BETON DAYANIMLARI İNCELENMİŞ VE B,C,D,E,F,G,H,I,J,K,M,N,O VE P BLOKLARIN BS25 BETONUNA AİT DAYANIMLARI SAĞLADIĞI, L BLOĞUN İSE BS20 BETONUNA AİT DAYANIMI SAĞLADIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR. SÖZ KONUSU BETON DAYANIMLARINA GÖRE YAPILAN STATİK ANALİZLER SONUCUNDA;

B,C,D,E,F,G,H,I,J,K,L,M,N,O VE P BLOKLARA İLİŞKİN OLARAK 2.9.1997 23098 MÜKERRER SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN,2.7.1998 23390 SAYILI RESMI GAZETEDE YAYIMLANARAK DEĞİŞTİRİLEN AFET BÖLGELERİNDE YAPILACAK YAPILAR HAKKINDA YÖNETMELİK(DEPREM YÖNETMELİĞİ) DAHİLİNDE MAHALLİNDE YAPILAN İMALATLARA GÖRE STATİK HESAP VE ANALİZLERI YAPILMIS OLUP SÖZ KONUSU TÜM BLOKLARIN BETONARME YAPI ELEMANLARINA AİT KESİTLERİNİN (TEMEL-BETONERME PERDE-KOLON- KİRİS-DÖSEME VE DONATI) YETERLİ OLDUGU GÖRÜLMÜSTÜR

AYNI ŞEKİLDE; 06.03.2007 TARİH VE 26454 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN,03.05.2007 TARİH VE 26511 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANARAK DEĞİŞTİRİLEN AFET BÖLGELERİNDE YAPILACAK YAPILAR HAKKINDA YÖNETMELİK(DEPREM YÖNETMELİĞİ) DAHİLİNDE MAHALLİNDE YAPILAN İMALATLARA GÖRE STATİK HESAP VE ANALİZLERİ DE YAPILMIS OLUP SÖZ KONUSU TÜM BLOKLARIN BETONARME YAPI ELEMANLARINA AİT KESİTLERİNİN (TEMEL-BETONERME PERDE-KOLON-KİRİS-DÖSEME VE DONATI) YETERLİ OLDUGU GÖRÜLMÜSTÜR.

İMARIN 63912 ADA 1 SAYILI PARSELİNDE RUHSATSIZ OLARAK YAPILMIŞ B,C,D,E,F,G,H,I,J,K,M,N,O VE P BLOKLARIN STATİK ANALİZLERİ HEM 1997 DEPREM YÖNETMELİĞİ, HEM DE 2007 DEPREM YÖNETMELİĞİNE GÖRE YAPILMIŞ OLUP BETONARME YAPI ELEMANLARINA AİT KESİTLERİN (TEMEL-BETONERME PERDE- KOLON-KİRİS-DÖSEME VE DONATI) YETERLİ OLDUĞU, HERHANGİ BİR GÜÇLENDİRMEYE GEREK OLMADIĞI ANLAŞILMIŞTIR.

BU NEDENLE 2007 YILI DEPREM YÖNETMELİĞİNE HAZIRLANAN B,C,D,E,F,G,H,I,J,K,M,N,O VE P BLOKLARA AİT BETONARME PROJELERİNİN ONAYLANMASINDA VE CEZALI YAPI RUHSATINA BAĞLANMAŞINDA CAN VE MAL GÜVENLİĞİ AÇISINDAN HERHANGİ BİR SORUN BULUNMAMAKTADIR.